Jakie konstrukcje stalowe znajdują zastosowanie w budownictwie?

Jakie konstrukcje stalowe znajdują zastosowanie w budownictwie?

Wysokie obiekty stanowią pewne wyzwanie dla nowoczesnego budownictwa. Ich wzniesienie na oczekiwaną wysokość wymaga stosowania stalowych szkieletów lub innych podobnych rozwiązań. Także remonty i modernizacje wymuszają zapewnienie sobie dostępu do miejsc kilkadziesiąt metrów nad ziemią. 

Dlaczego w budownictwie funkcjonują konstrukcje stalowe?

Stal to materiał mocny i trwały, a przy tym słabo reagujący na sąsiedztwo innych materiałów, np. betonu. Wykonane z niej przęsła, szkielety, wsporniki pozwalają umocnić wewnętrzną część budynku przed lub w trakcie umacniania ich betonem. Konstrukcje stalowe są łatwe do stworzenia i odporne na różne oddziaływania zewnętrzne. 

Niektóre z takich konstrukcji wznosi się jednorazowo, pozostawiając we wnętrzu budynku. Inne służą tymczasowo, jak np. rusztowania czy podpory niezbędne do przeprowadzenia wszelkich prac wykończeniowych. Konstrukcje stalowe są lekkie, ale posiadają właściwości takie jak trwałość, wytrzymałość i estetyczny wygląd.

Konstrukcje stalowe używane przy remontach

Z elementów stalowych, przęseł czy podpór, można tworzyć dowolne konstrukcje stalowe niezbędne do realizacji prac na wewnątrz i na zewnątrz. Nie wszystkie dotyczą budynków – także remont maszyn przemysłowych może wymagać posłużenia się rusztowaniem z powodu rozmiarów i trudnego dostępu do niektórych części. 

Obudowanie fragmentu budynku, ściany lub też stworzenie samodzielnej konstrukcji z elementów stalowych pozwala w bezpieczny i wygodny sposób prowadzić wszelkie prace. Po zakończeniu przeważnie konstrukcję rozbiera się, ale można też przesunąć ją w inne miejsce z uwagi na niewielką wagę lub dobudować dodatkowe elementy.

Gdzie jeszcze przydają się konstrukcje stalowe?

Lżejsze, mobilne lub możliwe do rozebrania lub rozszerzenia konstrukcje ze stali mogą być przydatne podczas napraw linii energetycznych lub innych instalacji na wysokości. Gwarantują stabilność i mogą posłużyć doraźnie, ale często zostają na dłużej zwłaszcza w miejscach wymagających regularnych napraw i modyfikacji.

Podsumowując, wiele konstrukcji stalowych przydaje się w branży budowlanej oraz przy powiązanych pracach. Ich cechy pozwalają uzyskać trwałe, mocne i zarazem lekkie rozwiązania. 

Dodaj komentarz