Obowiązki właściciela gospodarstwa domowego

Obowiązki właściciela gospodarstwa domowego

Z całą pewnością każdy właściciel gospodarstwa domowego musi posiadać pojemniki na odpady. Regulują to przepisy prawa, które obowiązują w danej miejscowości czy wsi.

Z przepisami należy się zapoznać

To, że dana osoba nie zapoznała się z przepisami prawa nie sprawia, że nie musi się do nich stosować. Właściciel gospodarstwa domowego jest zobligowany do tego, aby regulować opłatę śmieciową, a także być wyposażonym w odpowiednie pojemniki na śmieci. Brak pojemników na odpady równoznacznie jest w niemożnością pozbycia się odpadów z danego gospodarstwa domowego. Tym samym więc właściciel posesji nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Osoba posiadająca własny dom musi zdawać sobie sprawę z tego, może powinna posiadać na swojej posesji trzy różne kosze na śmieci. Pojemniki ze przeznaczone są na śmieci zmieszane, biodegradowalne oraz na popiół. Istnieje możliwość, aby nie posiadać pojemników na popiół. W takiej sytuacji właściciel gospodarstwa domowego musi być w stanie udowodnić, że nie produkuje tego typu śmieci. Wystarczy więc dokument potwierdzający założenie pompy ciepła, gazu lub pieca na pellet. Właściciel domu nie musi wtedy wywozić popiołu ani posiadać dodatkowego pojemnika na popiół. Sprawa bardzo podobnie wygląda jeżeli w danym gospodarstwie domowym znajduje się kompostownik. Posiadanie kompostownika sprawia, że nie trzeba mieć dodatkowego pojemnika na śmieci biodegradowalne. Reasumując więc zgodnie z przepisami prawa powinno się posiadać co najmniej jeden pojemnik na śmieci. Reszta zależna jest od tego czy posiada się kompostownik oraz inne źródło ogrzewania centralnego niż piec na węgiel lub ekogroszek.

Zakup pojemników na śmieci

Pojemniki na odpady można kupić u producenta bądź partnera biznesowego. Bardzo często zdarza się, że pojemniki na śmieci kupowane są wprost od firmy która zajmuje się ich wywozem. Klient ma więc łatwy dostęp do produktów tego typu. Istotny wydaje się fakt, że wielu właścicieli gospodarstw domowych nie decyduje się na zakup nowych pojemników na śmieci. Klienci ci wolą kupić dla siebie pojemniki używane. Zakup takich pojemników na odpady jest wtedy dużo tańszy. Produkty te noszą na sobie ślady użytkowania. Bardzo często wprowadzane są z Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Są to po prostu pojemniki, które nie są już użytkowane w tych dwóch krajach.

Najczęściej kupowane są pojemniki na śmieci o pojemności 120 l w przypadku śmieci zmieszanych. Jeżeli zaś chodzi o śmieci biodegradowalne to najczęściej kupowane są pojemniki o pojemności 240 l.

Dodaj komentarz