Projekt domu parterowego i piętrowego – co wybrać?

Projekt domu parterowego i piętrowego – co wybrać?

Jeśli chcesz wiedzieć, która opcja jest najlepsza: Projekt budowy domu parterowego czy piętrowego, w tym artykule wyjaśniamy, jak podjąć decyzję z zachowaniem równowagi między kosztami a jakością.

 

Dlaczego chcesz mieć dom parterowy, lub piętrowy?

Nie myśl, że to oczywiste pytanie, musisz wziąć pod uwagę szereg potrzeb, które chcesz zaspokoić. Jeśli założyliście rodzinę, wasze dzieci są już dorosłe i usamodzielniły się, prawdopodobnie potrzebujecie projekt domu, w którym będziecie mogli cieszyć się starością ze swoim partnerem, lub z drugiej strony jesteście świeżo po ślubie i planujecie mieć dzieci, prawdopodobnie będziecie potrzebować projekty domu, który dostosuje się do tej nowej rzeczywistości.

Oprócz uwzględnienia tych elementów, koszt domu oczywiście wpłynie na wybór projektu domu parterowego lub piętrowego, ale jeśli chcesz zbadać inne aspekty, które otworzą Twój umysł, zwróć uwagę na poniższą analizę i zalecenia, abyś mógł prawidłowo wybrać projekt domu swoich marzeń.

Zalety domu parterowego

Poza brakiem konieczności wchodzenia i schodzenia po schodach, istnieją inne korzyści z mieszkania na parterze:

 1. W domu parterowym przestrzeń jest wykorzystywana bardziej niż w domu piętrowym, ponieważ obszar przeznaczony na schody nie jest wykorzystywany, a zamiast tego może być użyty do umieszczenia mebla, sofy lub stołu.
 2. Przemieszczanie wewnątrz jest swobodniejsza dla domowników, można iść do kuchni, łazienki lub sypialni bez konieczności pokonywania długiej drogi.
 3. Oszczędzasz pieniądze na schody i możesz je przeznaczyć na inne potrzeby, takie jak powiększenie salonu, blat kuchenny czy zakup artykułów gospodarstwa domowego.
 4. Czas budowy jest szybszy niż w przypadku domu piętrowego, więc nie będziesz musiał czekać tak długo na wprowadzenie się.
 5. Wygoda jest jednym z najważniejszych aspektów tego typu domu: masz wszystko na wyciągnięcie ręki, od drzwi wejściowych po ogród i inne pomieszczenia wewnętrzne.
 6. Jeśli masz w rodzinie starszego członka lub małe dzieci, schody mogą być niebezpieczne, więc mieszkanie na parterze jest najbezpieczniejsze dla wszystkich.

Wady projektów domów parterowych

Ale nie wszystko jest różowe, tak jak projekt domu parterowego ma swoje plusy, ma również swoje minusy:

 1. Aby wybudować dom parterowy potrzebujesz dużej działki, co oznacza wyższy koszt.
 2. Jeśli masz sąsiadów po bokach działki, będzie to ograniczeniem, gdy będziesz chciał rozszerzyć budowę w kierunku boków.
 3. Budowa domu na działce podlega przepisom, które zostały określone przez osiedle mieszkaniowe lub przez organ samorządowy, których należy przestrzegać, w przeciwnym razie osoba odpowiedzialna za budowę może zostać ukarana, a prace sparaliżowane lub anulowane.
 4. Jeśli chcesz kupić dom parterowy, powinieneś wziąć pod uwagę, że na rynku jest mniej opcji w porównaniu do domów piętrowych

Zalety projektów domów piętrowych

Korzyści z mieszkania w piętrowym domu nie ograniczają się tylko do tego, że Twój dom będzie wyglądał oszałamiająco w porównaniu z domem parterowym. Oto kilka rzeczy, z których powinieneś wiedzieć:

 1.  Jeśli tym, czego szukasz, jest maksymalizacja metrów kwadratowych, wtedy powinieneś wybrać dom piętrowy. Jeśli działka, na której budowany jest dom jest mała nie jest to powód do zmartwień, ponieważ można budować w górę, co pozwoli Ci mieć więcej miejsca na ogród lub zrobić więcej pokoi na górze dla reszty rodziny.
 2. Możesz zminimalizować część inwestycji w zakup działki, ponieważ nie musisz zajmować więcej miejsca niż potrzebujesz.
 3. Dzięki posiadaniu przestrzeni na piętrze istnieje więcej możliwości skorzystania z wentylacji i oświetlenia. Jest to korzystne dla zdrowia każdego z nas.
 4. Taki projekt pozwala zaoszczędzić pieniądze na niektórych pracach konserwacyjnych, a konkretnie na hydroizolacji.
 5. Można cieszyć się panoramicznym widokiem czy to z pokoi czy z balkonu jeśli takowy jest w projekcie.
 6. Oferta sprzedaży jest szersza, więc masz więcej opcji do wyboru.

Wady mieszkania w domu piętrowym

Ta opcja nie jest również zwolniona z posiadania swoich negatywnych punktów, o których należy pamiętać:

 1.  W przeciwieństwie do domu parterowego, nie masz w zasięgu ręki innych pomieszczeń domu, ponieważ część z nich jest rozmieszczona na pierwszym piętrze, więc musisz podjąć pewien wysiłek fizyczny.
 2. Jesteś zmuszony zainwestować w budowę schodów, to dodatkowy koszt, który trzeba doliczyć do projektu.
 3. Schody zabierają przestrzeń na parterze, co oznacza mniej miejsca na telewizor lub na ustawienie mebli.
 4. Jeśli masz dzieci lub osoby starsze, schody mogą być zagrożeniem, więc musisz podjąć pewne środki ostrożności, aby chronić najbardziej wrażliwych członków rodziny.
 5. Prace konserwacyjne, takie jak malowanie ścian i mycie okien, są bardziej złożone. Trudności w ogrzewaniu domu – oto prosty fakt techniczny, który pomoże ci zrozumieć wiele rzeczy: ciepłe powietrze wędruje w górę. Spróbuj podnieść rękę do sufitu w rozgrzanej kuchni, a zobaczysz różnicę w temperaturze w porównaniu z temperaturą na poziomie podłogi. Ponieważ ciepłe powietrze, wraz ze wzrostem temperatury, zmniejsza swoją gęstość i ma tendencję do unoszenia się, każdy system grzewczy, który zastosujesz na parterze, będzie musiał uwzględniać to zjawisko. Nie jest to kwestia mało istotna. Mimo że górna kondygnacja będzie cieplejsza z powodu tego wzrostu temperatury, trzeba będzie zwiększyć moc grzewczą systemu, z którego korzystasz na parterze.

Który projekt jest tańszy w budowie: projekt domu parterowego czy piętrowego?

Jest to ważny czynnik, który należy dodać do powodów wyjaśnionych powyżej, które razem określają, który projekt wybrać. Odpowiedź na to pytanie zaskoczy Cię, chociaż wielu uważa, że koszt budowy domu parterowego jest tańszy, w rzeczywistości budżet na dom piętrowy jest niższy. Powodem jest to, że oszczędzasz dużo pieniędzy na fundamentach, jednej z najdroższych prac w budowie domu, ponieważ obejmuje ona wiele aspektów, takich jak:

 • Oczyszczenie terenu.
 • Wykopy.
 • Ulepszenia w obrębie działki.
 • Użycie dużej ilości betonu i stali, aby podstawa domu była wystarczająco mocna.

Dodatkowo, poprzez zmniejszenie liczby ścian stykających się z gruntem, zmniejsza się również ilość fundamentów w projekcie domu piętrowego. W przypadku wykorzystania nośności ścian, do podparcia domu nie jest potrzebna żadna konstrukcja betonowa. W ten sposób fundamenty pod dom piętrowy nie będą elementem, który tak bardzo obciąża ostateczne koszty budowy.

Jeśli chodzi o to, jak zbudować fundament dla domu piętrowego, nie ma w tym zbyt wielu tajemnic. Do domu piętrowego nadają się te same materiały, z których wykonuje się fundamenty domu parterowego. Najważniejsze jest, aby pamiętać o kilku ważnych aspektach:

 1. Ponieważ ciężar do przeniesienia jest większy (podwójna kondygnacja), konieczne będzie podjęcie pewnych środków ostrożności. Na przykład należy zapewnić większą głębokości fundamentu, aby znaleźć grunt o większej nośności.
 2. Konieczne będzie przeanalizowanie każdego konkretnego terenu. Fundamenty nie będą takie same dla domów piętrowych na podłożu skalnym lub gliniastym. W razie wątpliwości należy skonsultować się z gleboznawcą, aby dowiedzieć się, jaki dokładnie fundament należy zastosować.

Co jest lepsze, dom parterowy, czy piętrowy?

Myślenie, że wybór domu parterowego lub piętrowego jest ograniczony tylko do estetyki jest dużym błędem, musisz wziąć pod uwagę, że nie jest to jedyny czynnik, który powinieneś wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru. Konieczne jest, abyś wziął pod uwagę potrzeby, które chcesz zaspokoić, a także zalety, które ma oferować nowym domu, abyś ty i twoja rodzina mogli żyć w miejscu, na które zasługujesz i w przystępnej cenie.

Jeśli chodzi o konserwację, najlepsze są domy parterowe, ponieważ dom piętrowe wymagają bardziej specjalistycznych prac i specyficznego sprzętu, takiego jak podwójne drabiny lub rusztowania. Bardziej skomplikowane jest również malowanie ścian, czyszczenie okien, naprawa dachów, jak również interwencje wyspecjalizowanego personelu w przypadku, gdy nie jesteś ekspertem w danej dziedzinie. W takim wypadku trzeba wydać więcej na naprawy.

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest to, że domy parterowe z płaskim dachem, po ich wykończeniu i wyposażeniu, można w przyszłości rozbudować. Dzięki temu możesz też mieć wszystko zrobione na jednym poziomie, co oznacza, że Twoje życie będzie prostsze. Jeśli więc szukasz czegoś bardziej praktycznego i mniej uciążliwego w utrzymaniu, domy parterowe są najlepszym wyborem.

Jeśli natomiast chcesz zaoszczędzić pieniądze i wykorzystać inne obszary, takie jak ogród, aby mieć duże i piękne patio, na którym możesz bawić się z dziećmi lub urządzać grille w weekendy, miejsce na zainstalowanie garażu do przechowywania pojazdu lub zbudowanie większej liczby pokoi, dom piętrowy jest najlepszym wyborem, jakiego możesz dokonać.

Dodaj komentarz