Czym powinna się charakteryzować nowoczesna instalacja elektryczna? O czym należy pamiętać?

Czym powinna się charakteryzować nowoczesna instalacja elektryczna? O czym należy pamiętać?

Dobrze zaplanowana instalacja elektryczna jest absolutnie niezbędna, bo tylko dzięki temu można zapewnić komfort, funkcjonalność i bezpieczeństwo działania wszelkich urządzeń na prąd. Zapotrzebowania budynków na energię elektryczną są coraz większe, bo coraz więcej prądu zużywamy. Z tego względu nowoczesna instalacja elektryczna musi być dobrze zaprojektowana, by nie następowały awarie, a przerwie w dostawie prądu nie budziły trwogi mieszkańców. Zatem, o czym należy pamiętać przy planowaniu instalacji?

Dlaczego nie możemy obyć się bez prądu?

Takie pytanie wydaje się być niedorzeczne, bowiem czy można sobie wyobrazić funkcjonowanie w XXI wieku bez prądu. Nie tylko brak światła byłby dotkliwy, wszak również piekarnik, czy przede wszystkim lodówka pracują na prąd. Brak dostępu do prądu w przypadku tej ostatniej prowadzi do zepsucia się żywności już po kilku godzinach. Zatem wiele osób decyduje się obecnie na zaplanowanie i zainstalowanie spalinowych generatorów prądu, które włączają się w razie awarii i braku napięcia w instalacji. Obsługują tylko te urządzenia, których funkcjonowanie jest absolutnie niezbędne, a tak naprawdę może być ich całkiem sporo, bo poza lodówką, to także automatycznie otwierana brama garażowa, a przede wszystkim kocioł na paliwo stałe czy kominek z płaszczem wodnym. Bez zasilania nie możliwe jest działanie sterownika, czy podajnika paliwa, a nawet pompy obiegowej c.o. Zatem bez prądu jesteśmy po prostu w bardzo trudnej sytuacji…

Odpowiednia ilość gniazd, a także zaplanowanie instalacji domofonu, alarmu, okablowania multimedialnego czy systemu inteligentnego domu

Nowoczesna instalacja elektryczna to taka, która jest dobrze przemyślana. Nie może być sytuacji, że zabraknie gniazd i trzeba będzie korzystać z długich przedłużaczy, które na pewno estetyki domu nie poprawiają. Ma to szczególne znaczenie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgoci takich jak kuchnia czy łazienka, ale również tych, gdzie umieszczamy sporo sprzętu elektronicznego, np. w biurze. Ważne jest także wcześniejsze zaplanowanie instalacji domofonu czy videofonu, a także alarmu okablowania sprzętu RTV czy wreszcie systemu inteligentnego domu. Choć wiele urządzeń może działać bezprzewodowo, to jednak taki system ma pewno ograniczenia związane chociażby z grubością ścian, przeszkodami, czy odległością pomiędzy połączonymi bezprzewodowo urządzeniami. Zaplanowanie systemu sterowania w inteligentnym domu jest bardzo istotne, bo przecież sprawne sterowanie temperaturą podłogówki, czy też funkcją opuszczania i podnoszenia rolet zewnętrznych jest bardzo istotne.

Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej rzecz kluczowa

Jest jedna kwestia, w której instalacje nowoczesne znacząco przewyższają te starego typu, a mowa o bezpieczeństwie. Zastosowanie takich elementów jak wyłączniki różnicowoprądowe czy ograniczniki przepięć chronią przed porażeniem prądem, a także pożarem instalacji i mogą uratować życie. Jeśli szukasz takich komponentów instalacji elektrycznej, to hurtownia elektryczna amper.pl ma w tym zakresie bardzo bogaty asortyment, pochodzący od renomowanych producentów. Sytuacja, kiedy wyładowania atmosferyczne powodują nagły wzrost napięcia w sieci elektrycznej są powszechnie znane, a takie zjawisko prowadzi do niszczenia się czułego sprzętu elektronicznego, np. laptopów, telewizorów, pralek czy zmywarek – wszystkich urządzeń wyposażonych w czułe moduły sterujące. Zastosowanie ograniczników przepięć może zapobiec ich uszkodzeniu.

Dobrze rozplanowane włączniki, a także zastosowanie energooszczędnych źródeł światła

Niewątpliwe w nowoczesnej instalacji elektrycznej nie ma mowy o zastosowaniu włącznika tylko po jednej stronie przejścia, ma być bowiem ergonomicznie i bezpiecznie, także po zmroku i w nocy. Ważne jest zastosowanie odpowiednich opraw, a także żarówek o właściwej mocy i to najlepiej jak najbardziej energooszczędnych, czyli LED. W hurtowni elektrycznej znajdziesz modele z różnymi gwintami, różniące się wielkością kształtem, mocą, a także temperaturą barwową i ilością zastosowanych diod. Komfortowe oświetlenie do pracy to neutralne i zimne, a do wypoczynku ciepłe. Nieodpowiednie światło wpływa na nasze samopoczucie, dlatego w nowoczesnej instalacji elektrycznej nie ma miejsca także na takie błędy.

Właściwy projekt i wykonanie gwarantuje bezpieczeństwo i funkcjonalność instalacji elektrycznej. Warto zdecydować się na projektanta, który zna się na nowoczesnych systemach i nie opiera się na nieaktualnych już założeniach.

Dodaj komentarz