Większość z nas lubi jakieś formy aktywności fizycznej. Sporty zespołowe, biegi, jazda na rowerze, fitness czy sezonowe aktywności wymagają zwykle pewnych gadżetów lub sprzętów, aby treningi były możliwe lub bardziej efektywne. Kiedy przedmioty te zajmują więcej miejsca, pojawia się pytanie, w jaki sposób je przechowywać, gdzie wygospodarować przestrzeń na duże sprzęty. Sprawdź nasze pomysły i zorganizuj optymalne przechowywanie dla swoich sportowych akcesoriów.
Sprzęty sportowe o większych gabarytach
To właśnie duże sprzęty sportowe stanowią najczęściej problem w przechowywaniu. Rowery, narty, deska snowboardowa czy do sportów wodnych, a także sprzęt siłowy i fitness raczej nie zmieszczą się do typowej szafy. Ale wiele z nich współcześnie można przechowywać w ciekawy sposób, wykorzystując jako formę dekoracji wnętrza. Specjalne uchwyty do podwieszenia pozwalają na efektowne wyeksponowanie nart na ścianie czy roweru w holu, co podkreśli zamiłowanie do sportu użytkownika, a przy okazji zaoszczędzi przestrzeń. Jeżeli nie chcesz mieć sprzętów na widoku, ten sam sposób sprawdzi się w garażu czy komórce, pozwalając na lepsze zagospodarowanie wnętrza. W przypadku regularnie użytkowanych sprzętów fitness czy siłowni trzeba dysponować odpowiednią przestrzenią i pogodzić się z faktem, że będzie ona na nie przeznaczona. Ewentualnie mniejsze, mobilne urządzenia można chować po treningu do garderoby czy większych schowków, o ile mieszczą ten sprzęt.
Drobne gadżety wspierające w treningu
Inaczej niż gabarytowych sprzętów może wyglądać kwestia przechowywania mniejszych, ale za to bardziej licznych gadżetów. Powinny znaleźć się w miejscu dostępnym blisko przestrzeni, gdzie rozpoczyna się trening. Przykładem mogą być treningowe akcesoria do użytkowania głównie na zewnątrz, na przykład buty piłkarskie, składane bramki, pachołki czy po prostu obszerna torba treningowa. Takie elementy dla zawodników i trenerów, można nabyć w dobrych sklepach sportowych typu Decathlon, mimo to raczej nie będą stanowiły ozdoby pomieszczenia. Warto mieć na nie dedykowaną przestrzeń w szafie lub schowek w miejscu blisko wyjścia z domu. Schowek pod schodami, zamykana wnęka w przedpokoju, a może garderoba przy wejściu? Optymalne rozwiązanie zależy od układu mieszkania i dostępnych możliwości.
Organizacja przestrzeni do przechowywania akcesoriów sportowych
Obok samego wyznaczenia miejsca, w którym będą trzymane sprzęty czy akcesoria, konieczna jest również właściwa organizacja tej przestrzeni. Ma to znaczenie w szczególności w sytuacji, gdy mają być przechowywane różne gadżety. Wyznaczenie półek na konkretne elementy, haki, przemyślenie kolejności ustawiania sprzętów czy montaż uchwytów na optymalnej, bezpiecznej wysokości to kluczowe kwestie organizacyjne. Bez nich szybko szafa czy schowek na sprzęt sportowy może stać się zagraconym, trudnym do użytkowania miejscem.
Wygospodarowanie w domu przestrzeni na sprzęt i akcesoria sportowe nie powinno być bardzo trudne. Ważne jest przemyślenie, czy sprzęt ma być eksponowany oraz w jaki sposób zorganizować wnętrze, by łatwo utrzymać w nim porządek. Akcesoria wspierające uprawianie sportu mogą być niebagatelną ozdobą, dlatego warto dobrze przemyśleć ten temat przed podjęciem ostatecznych decyzji.