Układ chłodniczy to ważny element silnika!

Układ chłodniczy to ważny element silnika!

Układ chłodniczy jest jednym z najważniejszych elementów silnika jako, że zapobiega on jego przegrzaniu się. Tym samym więc chroni silnik przed nadmierną eksploatacją.

Kluczowe działanie w układzie silnika

Aby jednostka napędowa silnika mogła działać kluczowe jest dbanie o jej odpowiednią temperaturę. Nie można doprowadzić do jej przegrzania się. Opcją pomocową jest chłodnica wody – https://chlodnicewody.pl/ której głównym zadaniem jest niedopuszczenie do przegrzania się silnika w czasie pracy.

Głównym zadaniem chłodnicy wody jest odprowadzenie zbyt wysokiej temperatury z układu napędowego. Podczas pracy silnik produkuje wysoką temperaturę. Pozostawienie go bez wsparcia spowoduje, że silnik ulegnie przegrzaniu. W konsekwencji zostanie on spalony. Działanie chłodnicy wody ma temu zapobiec.

W przypadku konstrukcji układu chłodniczego wyróżnia się tak naprawdę jego dwa rodzaje. Pierwszy obieg zwany jest małym. Jest to element układu chłodniczego, który łączy ze sobą dwa elementy – silnik i nagrzewnicę. Drugi układ zwany jest dużym obiegiem. W tym wypadku połączone zostały silnik i chłodnica. Termostat reguluje, w obu przypadkach, przepływ płynu chłodniczego. Sprawia więc, że silnik nie może zostać zalany. Termostat ma na celu otwieranie i zamykanie przepływu cieczy. Dzieje się tak na skutek wyczuwania tego jaka jest temperatura płynu.

Prawidłowy dobór chłodnicy w samochodzie

Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wysoką cenę nowych chłodnic. Te fabrycznie montowane są praktycznie o 100% droższe aniżeli ich tańsze zamienniki. Nie każdy może sobie pozwolić na taką właśnie opcję. Jest to jednak wydatek, który się opłaca, ponieważ chłodnica jest ważnym elementem w układzie całego silnika. Kupując nową ma się pewność, że będzie ona działała bez zarzutów.

Wybierając tańszy zamiennik można narazić się na wiele problemów dotyczących pracy silnika. Może się on na przykład przegrzewać czy też ulegać awariom. Jeżeli jednak środki finansowe nie pozwalają na zakup nowej chłodnicy to warto wziąć pod uwagę najważniejsze aspekty przy jej wyborze. A należą do nich:

  • gęstość lamelek,
  • ilość i średnica rurek,
  • grubość rdzenia.

Zwrócenie uwagi na w/w elementy może zaoszczędzić wielu problemów. Warto również pamiętać o tym, że chłodnica, która ma zostać wybrana musi mieć odpowiednią wydajność. W praktyce chodzi o to, że musi ona zostać prawidłowo dopasowana do konstrukcji silnika. Znaczenie tutaj będzie miało również to jak wielki jest dany element oraz jak duża jest jego pojemność.

Zakup lub wymiana chłodnicy wody ma ogromne znaczenie dla pracy samego silnika i pojazdu w którym ma ona pracować.

Dodaj komentarz