Kanalizacja w nowym domu

Kanalizacja w nowym domu

Jedną z wielu rzeczy, które zaniedbujemy podczas podczas projektowania i wykonywania domu, jest instalacja kanalizacyjna. Często godzimy się na różnego rodzaju ustępstwa, jak również (nie zawsze świadomie) zezwalamy na wykonanie instalacji niezgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Tyczy się to przede wszystkim przekroju kładzionej instalacji czy też pilnowanie prawidłowego jej ułożenia i pilnowania odpowiedniego pochylenia.

Dlaczego jest to takie istotne? Jednym z gorszych problemów, jaki może nas spotkać w nowym domu jest problem z kanalizacją. Wybijanie nieczystości to tylko jeden z elementów, którym możemy zostać zaskoczeni. Niedrożności, wynikające z nazbyt małego przekroju rur, również mogą manifestować się w rozmaity sposób, zdecydowanie niebędący przyjemnym dla mieszkańców domu. Nieprawidłowe ułożenie rur sprawiać może, iż nieczystości mogą mieć za małe ciśnienie, by dotrzeć do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej lub szamba, gromadząc się w instalacji.

Kto odpowiada za problem?

Spotykaliśmy się wielokrotnie z sytuacją, iż potrzebne było pogotowie kanalizacyjne, którego zadaniem było nie tylko zdiagnozowanie problemu, lecz również określenie, jaki zakres prac jest konieczny do wykonania, by móc rozwiązać problem. Wielokrotnie, gdy nie udaje się pod wysokim ciśnieniem usunąć problemu, pozostaje jedynie przebudowanie instalacji, dopasowując ją do odpowiednich standardów. Trzeba zdać sobie sprawę, jakie koszty mogą powstać w efekcie tego typu remontów, jednakże często są one niezbędne, by móc komfortowo korzystać ze swojego domostwa. Jeżeli zaniedbania są po naszej stronie, to koszt ten musimy wziąć na własne barki.

Są jednak sytuacje, gdy deweloper sprzedaje domy już wadliwie zaprojektowane lub wykonane, (ewentualnie jedno i drugie) i udaje się wykonać naprawdę instalacji w ramach rękojmi lub też na podstawie innych umów. Droga do tego jest niestety odległa, warto jednak walczyć o naprawienie czegoś, czego niesprawność może nie tylko negatywnie wpłynąć na nasz komfort życia w danym domu jak i zdrowie, lecz w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwić zamieszkanie w domu.

Kto nam może pomóc?

Decydując się na pomoc pogotowia kanalizacyjnego, warto wybierać takie firmy, które posiadają odpowiednie zaplecze techniczne, zwłaszcza pojazdy WUKO oraz odpowiedni zestaw narzędzi, w tym do monitoringu kanalizacji, dzięki czemu kompleksowo dana firma może podjąć się diagnostyki i prób rozwiązania naszych problemów.

Dodaj komentarz