Wybór kotła elektrycznego do centralnego ogrzewania to ważna decyzja. Jak dobrać odpowiednie urządzenie i na dodatek otrzymać dotację lub skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Poznaj pomysły na sprytne inwestowanie!
Kotły elektryczne to urządzenia grzewcze, które są łatwe w montażu i stosunkowo tanie w inwestycji. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w określonych warunkach – dobrze izolowanych budynkach ze szczelną stolarką okienną i o niewielkiej powierzchni. Są doceniane przez inwestorów m.in. ze względu na ekologię, a także swoją bezobsługowość. Co więcej, świetnie współpracują z panelami fotowoltaicznymi. Jak dobrać kocioł elektryczny?
Rodzaje kotłów – kotły jedno i dwufunkcyjne
Kocioł elektryczny, ze względu na sposób podgrzewania wody, może być jedno lub dwufunkcyjny. Kotły dwufunkcyjne podgrzewają wodę w sposób przepływowy (mają wbudowany przepływowy podgrzewacz c.w.u.), a proces podgrzewania rozpoczyna się w nich z chwilą odkręcania kranu z ciepłą wodą.
W kotłach jednofunkcyjnych nie ma wymiennika ciepła do podgrzewania wody użytkowej. Zazwyczaj podłącza się do nich podgrzewacz pojemnościowy, czyli zbiornik na wodę z wbudowanym wymiennikiem ciepła.
Kupno kotła elektrycznego – na co zwrócić uwagę?
Przy zakupie kotła elektrycznego warto rozważyć wybór kotła elektrycznego trzeciej generacji, który daje dużą wygodę użytkowania. Dostosowuje on moc grzewczą do panujących warunków atmosferycznych i można go obsługiwać za pomocą telefonu dopasowując ciepło do indywidualnych preferencji.
Decydując się na zakup kotła elektrycznego, należy również zwrócić uwagę na moc grzewczą urządzenia. Dobiera się ją w zależności od m.in. powierzchni domu, rodzaju izolacji termicznej czy zastosowanej wentylacji (przy kotłach elektrycznych świetnie sprawdza się rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła).
Niemałe znaczenie ma także akumulacja ciepła przez budynek. Kotły o zbyt dużej mocy mogą prowadzić do przegrzewania pomieszczeń, a co za tym idzie wysokich rachunków za ogrzewanie. Chyba każdy woli tego uniknąć, a oszczędności przeznaczyć na przyjemności. Z tego względu warto sięgnąć po poradę fachowców, którzy doradzą odpowiednie urządzenie. Kotły elektryczne i profesjonalne doradztwo znajdziesz na stronie defro.pl/kotly-elektryczne.
Program “Czyste powietrze” i ulga termomodernizacyjna
Kotły elektryczne, coraz częściej doceniane za ekologię i wygodę użytkowania, są też objęte licznymi programami, których celem jest poprawa jakości powietrza. Z tego względu wymieniając kopciucha można otrzymać na nie dofinansowanie w ogólnopolskim programie Czyste Powietrze. Istnieje też możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.