Jak nie popełnić błędów przy wyborze projektu domu?

Jak nie popełnić błędów przy wyborze projektu domu?

Współpraca z doświadczonym biurem projektowym na pewno przyniesie nam wiele korzyści, wśród których przede wszystkim będziemy mogli wymienić wybór takiego projektu, który będzie spełniał nasze oczekiwania, jak również dopasuje się do kształtu i wielkości działki. Wybierając projekt domu, nie możemy kierować się tylko i wyłącznie wizualizacjami. Musimy brać pod uwagę tak istotne czynniki, jak plan zagospodarowania przestrzennego, uwarunkowania działki, koszt budowy i utrzymania.

Budowanie domu nie jest łatwe i tanie. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby się do tego odpowiednio przygotować. Jeżeli chcemy zbudować dom, dobrze go wyposażyć, komfortowo użytkować, powinniśmy przede wszystkim wybrać taki projekt domu, który będzie możliwy do realizacji. Jak nie popełnić błędów przy wyborze projektu domu? Krótko mówiąc – wybierać go rozsądnie. Sprawa jest jednak o wiele bardziej skomplikowana.

Sprawdź MPZP i warunki zabudowy

Pierwszą kwestią jest sprawdzenie Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i warunków zabudowy. Dowiemy się, jaki dom możemy zbudować, a czego nie możemy robić. To istotne informacje, które pozwolą uniknąć problemów chociażby z Inspektoriatem Budowlanym.

Dopasuj dom do warunków, które masz na działce

To kolejna kwestia, o której trzeba pamiętać. Działki nie rozciągniemy, nie zmienimy jej położenia. Warto wybrać taki projekt, który odpowiada wielkości działki. Pamiętajmy, że musimy odsunąć się od sąsiadów, jak również mieć przestrzeń na komunikację, ogród, podjazd.

Nie przesadzaj z wielkością domu

Jak nie popełnić błędów przy wyborze projektu domu? Również pomyślmy o tym, aby nasz dom nie był zbyt duży. Przerost formy nad treścią, w przypadku budowy domu kosztuje dużo pieniędzy. Nie twórzmy pomieszczeń, których nie będziemy używać lub które będziemy użytkować sporadycznie. Ich wyposażenie i ogrzanie kosztuje.

Izolacja, ogrzewanie – dwa aspekty, które są niezwykle istotne

Myśląc o projekcie domu, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość stosowanej izolacji, zarówno poziomej, jak i pionowej. Izolacja powinna być wykonana z dobrych jakościowo materiałów, o niskiej przenikalności cieplnej, odpornych na działanie wody i wilgoci.

Projekt domu dokładnie powinien opisywać takie sposób ogrzewania. Jeżeli interesuje nas ogrzewanie gazowe, wybierzmy projekt, który jest do takiego systemu dopasowany. Nie warto wybierać projektu, który opiera się na słabej izolacji, gdyż tego rodzaju oszczędność zemści się na nas w przyszłości.

Dodaj komentarz